WordPress’te Nasıl Yazı Oluşturulur ?

0
711
Görüntülenme

Merhaba değerli editörlermiz ve yazarlarımız, bugün bu yazımızda DNA-X sitemize nasıl yazı eklenir,Wordpress Yazı Ekleme nedir bunu anlatacağız. Bu yazımız sadece sitemiz üyelerine değil tüm WordPress yazarları için bir rehberdir. Yazı nasıl eklenir? Yazı eklerken nelere dikkat etmeliyiz? WordPress nedir? Bu gibi başlıklar altında ayrıntılarıyla sizlere anlatacağım.

WordPress sanıldığı kadar zor bir sistem değildir.Bu yazıyı okuyup bitirdikten sonra sizde bir blog yazarı olacaksınız.Açıklayıcı görsellerle anlatılanları basamak basamak uygulayarak sizde kendi yazılarınızı Google uyumlu bir şekilde yayınlayabileceksiniz.Wordpress Yazı Ekleme çok kolay bir iştir.

1.Wordpress’e Giriş Yapıyoruz

Öncelikle wordpress’imize giriş yapacağız.Size verilen şifrenizle giriş yapacağız. Aşağıdaki sayfadaki gibi giriş yapıyoruz.

2.Menüden Yazı Ekleme

Şimdi ise soldaki menümüzden Yazılar>Yeni Ekle’ye tıklıyoruz. Karşımıza Yazı ekleme sayfası gelecektir.

3.Yazımızın Temellerini Atıyoruz

Şimdi aşağıdaki görselde açıklanan maddeleri sırasıyla ele alalım.

  1. Buraya yazacağımız yazının başlığını belirlemeliyiz. Başlık anlaşılır ve açık olmalı. Bu başlık her seviyeden insana hitap etmeli ve insanlar tarafından dikkat çekmeli. Tıklanabilir olmalı.
  2. Yazacağımız yazının içeriği bu alana girilir. Yazacağımız yazıda dikkat etmemiz gereken hususlar şunlardır:  öncelikle yazılarımız herkese hitap etmeli , karşımızda milyonlarca milyarlarca insan var ve kapalı bir ifade ile değil insanların kendilerini bulabileceği bir yazımız olmalı , yazımız paragraflara bölünmeli ve alt başlıklar içermeli ki sıkıcı bir görüntüye sahip olmasın , yazımızı görsellerle ve videolarla destekleyebiliriz , atıflarda tavsiyelerde alıntılarda bulunabiliriz , yazacağımız yazımıza yazım ve imlaya dikkat etmemiz bizim saygınlığımızı artıracak faktörlerden , yazımıza konu belirlerken dikkat çekici ve tüm seviyelerden insanlara seslenmeliyiz , sohbet havasında ama çok da ciddiyetsiz olmadan dengeli bir yazı kaleme almalıyız , önemli yerleri kalın ve farklı renklerde yaparsak daha okunabilir bir yazımız olur. Paragraflara böldüğümüz yazımızın her bir paragrafı 300 kelimeden uzun olmasın ki okurken okuyucularımız sıkılmadan okusun.
  3. Bu buton bizim yazımızın içerisine resim eklememizi sağlar. Buradan görsel yüklerken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar, yüklediğimiz görselin boyut olarak büyük olmaması gerekiyor 100 kb civarında olması sitenin hızına yardımcı olur. Daha düşük boyutlarda da olabilir. görsel şu şekilde yüklenir:  Ortam ekle butonuna bastıktan sonra karşımıza aşağıda ekran çıkar.Dosya yükle deriz ve dosya seçeriz.Aşağıdaki yazıya ekle butonuna basarız.Sonra resim yazımızın içine eklenmiş olur. ama bu seferde görselimiz küçük boyutta eklenmiş olabilir. Bize en uygun boyutu bulmak için görselimizin üzerine tıklarız ve edit butonuna basarız:Edit butonuna bastıktan sonra resimimizi düzenlemek ve boyutlandırmak için bir panel açılır: Buradan resmimizin boyutunu seçebiliriz ve en uygun boyutta okurlarımıza sunmuş oluruz.
  4. Bu butonumuz yazımızın Araç çubuğunu gösterir yazımızın rengini ayarlarken ve bazı word özelliklerini buradan bulabiliriz.
  5. Bir yazıya bağlantı URL eklemek için yazıyı seçip bağlantı ekle butonuna basarsanız URL’yi eklediğinizde o kelimeye tıklayan eklediğiniz siteye ulaşabilir.
  6. Bu seçenek Onesignal eklentisi yüklü ise görünür. Bizim DNA-X sitemiz kullanıcılarına yeni yazı yayınlandığında tarayıcıdan bildirim gönderir. Bu bildirime sitemizin altındaki kırmızı butona tıklayan herkes üye olur. Biz ise bu üyelerimize yazımız yayınlanınca bildirim gitmesini istiyorsak bu kutucuğu işaretli bırakmalıyız. Bildirim gitmesi yazımızın okunurluğunu arttıracaktır.
  7. Yazınızın tüm dünyada okunabilmesi için sitemize çoklu dil eklentisi kurulmuştur. Buradaki boşluğa yazınızın İngilizce adını yazıp + butonuna basmanızla yazınızın İngilizce versiyonunu yazabilirsiniz.

Evet arkadaşlar yazımızın temellerini attığımıza göre şimdi yazımızı yayınlama yolunda ilerleyelim.

 

4.Yayımla Sekmesini Tanıyalım

Bu sekme bizim yazımızı tamamlayıp yayınlama safhasında kullacağımız bölümdür.Sağ taraftan ulaşabiliriz.

Butonlarımızı tanıyalım: 

Taslak olarak Kaydet Butonu: Yazıyı yayınlamadan kaydetmek için kullanılır.

Önizleme Butonu : Yazıyı yayınlamadan önce görebilmemizi ve kontrol edebilmemizi sağlar.

Hemen Yayımla Butonu: aslında bu buton hemen yayımlama butonu oluyor. Hemen yayımla yazısının yanındaki Düzenleye tıklayarak yapacağız. Yazımız yazdık hemen yayınlamak yerine zamanlayabiliyoruz. Zamanlayacağımız tarihte sitemiz otomatik olarak yazıyı yayına alıyor ve OneSignal Bildirimi de tik işaretliyse yayımlanınca kullanıcılara bildirim gidiyor.

Yazımızı yayımlamak için mavi yayımla butonuna basacağız. Bu butona basmadan önce kategori, etiket, SEO ve yazı ana görseli ayarlanmış olmasına dikkat edelim!

 

5.Yazımızı Kategorize Edelim

Biçim sekmesinde, yazıya video ekleyecek olanlar standart yerine videoyu seçecekler.

Kategoriler kısmından kategorimizi seçiyoruz.1 veya 2 tane seçelim. Tercihen 1 tane seçmeliyiz.

Etiketler kısmında ise , buraya yazımızın etiketlerini gireceğiz. Yani yazımızla alakalı kelimeleri gireceğiz. Ayrıca kişiler okuyucular Google’da bu yazımızı nasıl arayabilir onlarıda buraya yazarsak Google o aramalarda bizim yazımızı gösterir. Bunu Google’da kendimiz aramalar yaparak deneyebiliriz. O aramayı yaparız ve google sayfanın sonunda benzer aramaları gösterir. Bu arama terimlerini de etiket olarak eklersek yazımızı Google sever.Buraya ekleyeceğimiz etiketler arasına virgül koymamız gerekiyor. Sonunda ekle butonuna basacağız.

6.Yazımıza Görsel Eklemeyi Unutmayalım

Featured Video kısmına, yazımızda video olacaksa video linkini buraya yapıştırıyoruz. Tabi yukarıda biçim olarak videoyu seçmeyi unutmamak lazım.

Öne çıkan görsel yani yazımızın ana görselini belirlemek çok önemli. Bu görseli belirleyince anasayfada ve bildirimlerde bu görsel olacak. Yazımıza görsel eklerken büyük boyutlarda olmamalı 100 kb civarında görseller seçmeliyiz. Ücretsiz görsel siteler var o siteleri kullanabilirsiniz. Bu konuda editörünüzden veya yöneticinizden yardım alabilirsiniz. Görsel eklerken görselinizin isminin görsel ile uyumlu olması gerekiyor. Güneş resmi varsa mesela günes.jpg olması gerekiyor. Ayrıca indirdiğiniz görselleri paintten açıp jpg olarak kaydederseniz boyut olarak bir nebze küçülterebiliriz.

SEO kısmına gelirsek seo demek arama robotlarında yani Google,Yandex,Bing ve tabiki de Yaani gibi arama sitelerindeki sıralamamızı etkileyecek nitelikler demek oluyor.SEO ne kadar iyiyse Google size o kadar değer verir.

7.Arama Motoru Optimizasyonu 

SEO (Search Engine Optimization) yani Google’daki imajınız, çok önemli. Bunun için Yoast SEO eklentisini kurduk ve bu eklenti yazımızın alt kısmında bize yardımcı oluyor.

SEO Başlığı yazan yere yazdığımız başlık , yukarıdaki mavi yazıyı oluşturur.Googleda karşımıza çıktığı şeklini düzenlemek için kullanıyoruz burayı. Mor yazıları silmeden ekleme yapabiliriz ya da hiç ellemeyebiliriz.

Meta açıklaması kısmı ise mavi yazının altındaki siyah açıklama kısmı buraya ise yazımızın açıklamasını insanların Google’da arayınca karşılarına çıkan ilk cümleler olduğunu düşünerek  yazmalıyız. Buraya meta açıklaması girmez isek yazımızın ilk cümlelerini otomatik olarak alınır.

Focus Keyword, Odak Kelimemizi yazacağız. Yani buraya aramalarda çıkmasını istediğimiz anahatar kelime veya cümleyi giriyoruz. Bu anahtar kelimemiz veya cümlemiz yazımızın içerisinde 3-5 kez geçmesi gerekiyor. İlk paragraf ve ilk cümlede de bu anahtar kelimemiz olmalı. Hatta bu anahtar kelimemiz alt başlıklarda da geçse çok iyi olur. Alt başlığı Ortam Ekle butonunun altındaki Paragraf yazan yerden ayarlayabiliriz. Yüklediğimiz ana görselin adının bu anahtar kelime olması da etkilidir.

Analiz kısmında ise SEO eklentimiz bize tavsiyelerde bulunuyor burayı düzelt şurayı düzelt diye , SEO eklentimiz en sonunda bize sarı kırmızı yada yeşil bir değerlendirme yapıyor , bunu yukarıda anlattığımız yayımla sekmesindeki yayımla butonun üstünden takip edebiliriz.

Son olarakta Okunabilirlik kısmını sunuyor SEO eklentimiz. Bu kısımda yazının okuyuculara rahat okunması için öneri ve düzeltmeleri görüyoruz.

Artık yazımız yayına hazır 🙂

 

 

Evet arkadaşlar bu yazımızda WordPress’te SEO uyumlu olarak nasıl yazı yayınlanır ,nelere dikkat etmeliyiz, Wordpress Yazı Ekleme nedir bunu öğrendik. Kolay Gelsin.

Yorum Yap - Sende Fikrini Beyan Et :)

YORUM:
Adın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.