Nedir Bu Yenilenebilir Enerji?

2
898
Görüntülenme

Yenilenebilir Enerji kavramını son zamanlarda çok sık duymaya başladık.Neden bu kadar popüler oldu bu sektör hiç düşündük mü?Güneş de rüzgar da insanlık tarihinin başından beri var olmasına rağmen neden şimdi dikkat çekti? Bu sorulara cevap aramadan önce “Yenilenebilir Enerji” kavramına hep beraber bir göz atalım.Ne demektir bu kavram, yenilenebilir nedir?

Yenilenebilir, isminden de anlayacağımız gibi bitmeyen, tükenmeyen demektir. İnsanoğlunun elindekileri hızla tükettiği bu devirde, insanoğluna direnebilen, tüketilemeyen demektir.Enerji ise tam karşılamasa da halk dilindeki elektrik kavramıdır.Yenilenebilir kavramını, yaşam için vazgeçilmeyecek duruma gelen enerji(nam-ı diğer elektrik) kavramıyla yanyana getirdiğimizde kulağa çok hoş gelir.Çünkü bu, aslında bedava elektrik demektir.

Peki biz enerjiyi nasıl üretiyoruz?Yaktığımız lambanının, şarj ettiğimiz telefonun asıl kaynağı ne?Enerjiyi elde etmek için birçok yöntem mevcuttur.Bunlar başlıca doğalgaz,kömür,buhar ve gazdır.Bu maddeler yakılarak açığa çıkan enerji çeşitli işlemlerden geçtikten sonra evlerimize elektrik olarak ulaşır.Fakat burada canımızı sıkan şey birgün bu maddelerin tükeneceğidir. Enerji üretiminde kullanılan hammaddelerin maliyeti,hızla tükenmesi ve oksijenimizle girdiği savaş en sonunda insanın dikkatini çekmiş, insanı alternatif enerji üretim yollarına itmiştir. Güneş, rüzgar, su gibi yenilenebilir kaynaklardan enerji üretebilmeyi keşfeden insan tüm gözleri bunun üzerine çekmiş ve yeni bir heyecan uyandırmıştır. Almanya gibi Avrupa’nın en büyük ülkeleri, yenilenebilir enerjiye ciddi yatırımlar yapmışlardır ve şu an yıllık enerji ihtiyaçlarının yarısını bu sektörden karşılamaktadırlar. Ülkemizde de olumlu anlamda yankı uyandıran bu sektör, 2017 senesinde çok ciddi bir gelişme kaydetse de maalesef bu sene gündemimizde kendine pek yer bulamamıştır.

Yenilenebilir enerjinin faydalarını özetleyecek olursak;

  • Yeşil ve temiz bir çevre mottosuyla enerji üretebiliriz.
  • Sonsuz hammaddelere yöneldiğimiz için hammadde sorunumuz ortadan kalkar.Dolayısıyla hammadde maliyetimiz olmaz.
  • Elektrik üretiminde önemli ölçüde dışa bağımlı olmaktan kurtuluruz.
  • Üretim sahalarındaki güvenlik ve işletme masraflarını minimum seviyeye indirebiliriz.
  • Sera etkisini azaltabiliriz.

Bu yazımızda elimizden geldiğince yenilenebilir enerji ile alakalı genel bilgiler vermeye çalıştık. İnşallah ilerleyen haftalarda yenilenebilir enerjideki diğer mevzulara hep beraber göz atacağız.Takipte kalın…

 

 

 

 

2 YORUMLAR

Yorum Yap - Sende Fikrini Beyan Et :)

YORUM:
Adın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.