Nasıl Ezber Yaparım? – Hafıza

7
3646
Görüntülenme
nasıl ezber yapılır

Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımda sizlere nasıl ezber yapabilirim ,nasıl ezber yapılır, ezber yapmak ve hafızayı kuvvetlendirmek için neler gerekli , taktikler vererek bu konuda hep beraber bilimsel gerçekler ve yöntemleri göreceğiz.

Bu yazımı adım adım okuyarak , sakince takip ederseniz gerekli verimi alacağınız kanısındayım. Okumakla kalmayıp yaşama geçireceğiniz konuları önce anlatıp, sonra daha detaylı bilgiler vereceğim.

Hafıza hakkında gerekli bilgileri ve nasıl ezber yapabiliriz onu anlatacağım. Tabi ki herkesin farklı bir bakış açısı ve yetenekleri olduğu için siz bu anlattığım metotlardan kendinize uygun olanlarını seçebilirsiniz. Genel hatlarıyla bahsedeceğim konulardan siz de kendi uygun becerilerinize göre uyum sağlamaya çalışırsınız.

Bu yazımız öğrencilere,ezber yapmakta zorlanan kişilere ve hafıza hakkında kafanızda ki sorulara yardımcı olacağına ve tüm hayatta uygulayabileceğiniz tüyoları öğreneceğinize eminim.

 

Hafızanı Temeli : Tekrar

Tekrar etmek hafızanın ve ezberin başlıca noktasıdır. Fazla tekrar yapmak gerekse de işin aslı verimli tekrar gerekiyor. Aslında beynimiz şöyle yapıyor: Birinci tekrar uzun süreli olacak ve ilerleyen zamanlarda tekrar sıklığı azaltacağız.Nasıl ezber yapılır sorusunun ilk cevabı tekrar olacaktır.

Bu Tekrar Nasıl Olmalı? Örneğin ; Yarın yarım saat tekrar ettiysek o konuyu , 3 gün sonra 15 dk tekrar edeceğiz. Bir hafta sonra 5 dk tekrar edeceğiz , 1 ay sonra ise 1 dk terkar yeterli olacak. 3 ay sonra o konunun başlığı aklımıza gelmesi onu tekrar etmiş sayılmamız için yeterli olacak.

 

Hafıza ve Düzen

Düzen deyince ilk olarak  mekan düzeni aklımıza gelse de mekanın düzeniyle beraber beynimizin düzeni de önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Mekanın düzenli ve tertipli olması bizim zihinsel faaliyete başlamamıza yardımcı bir faktördür. Bunu şöyle izah edebiliriz: Dikkatimizi dağıtacak bir nesne veya düşünce bizim tüm beyin fonksiyonlarını aktif olarak kullanmamıza engel olacaktır.  Nasıl ezber yapılır sorusunun ikinci cevabı ise maddi ve psikolojik düzen olacaktır.

Mekan Nasıl Olmalı ? Öncelikle dağınık olmamalı, dikkatimizi dağıtacak , beynimizi meşgul edecek eşyalar ve resimlerden , bizi başka hayallere götürecek nesnelerden gözümüz uzak olmalı.Televizyon,bilgisayar ve telefonumuzdan ezber yapma vaktimizde uzak durmalıyız.

AMA, bazılarımız bizim dikkatimizi bozan şeyi tam olarak bilemez. Her insanın dikkat eşiği farklıdır. Bunun için insan öncelikle kendini keşfetmelidir. Senin dikkatini ne bozuyor bunu en iyi sen bileceksin.

Başka bir nokta ise bu ortam düzenini abartanlar olabiliyor. Bu abartılı titizlikten kurtulmak zor olabiliyor. Bunun için zaman kısıtlaması getirebiliriz. 5 dakika ön hazırlık süresi olabilir. Maddi ve manevi olarak 5 dakika yeterli. Ölçüyü kaçırmamak gerekiyor.

 

Ağız Hareketleri Hafızayı Uyarıyor

Ağız hareketi ile uyumlu ezber çalışması , daha verimli sonuçlar almamızı sağlar. Yani ezber yaparken konuşmak bize yardımcı oluyor. İnsanları rahatsız edecek durumda isek , ağzımızı hareket ettirerek yani sessiz konuşarak ezber yapacağımız bilgileri tekrar edebiliriz. Sesli olsa daha etkili olacaktır. Çünkü anlattığınız şeyi sizde duymuş olacaksınız ve beyninize ses girdisi ile destek olacaksınız.

 

Beyin Sağlığı Hafızanın Kuvvetini Etkiler

Beynimiz de bizim bir parçamızdır. Beynimiz aldığımız oksijenin büyük bir çoğunluğunu kullanan bir organdır. Odanın havalandırması çok önemli olduğu kadar , beslenmemizde uzun vade de çok etkili oluyor. Beynimizde ağır metallerin birikmesine yol açacak gıdalardan uzak durmamız gerekiyor. Zehir diyebileceğimiz bazı toksinler bize zararsız görünen bazı gıdaların içinde olabiliyor. Nasıl ezber yapılır sorusunun üçüncü cevabı ise beslenmeden geçiyor.

Örneğin margarinlerin üretilirken içlerine katalizör olarak alüminyum konulduğunu biliyor muydunuz? Alüminyum birikmesi beynimizde sinaps bağlantılarına zarar verebiliyor. Ağır metal olan alüminyum yaşlanınca da Alzheimer olmamıza sebep oluyor. Abur cubur ve cipslerde bulunan lezzet verici katkı maddesi Çin Tuzu yani  Mono Sodyum Glutamat (MSG) insanların hafızasına olumsuz etkiler verebiliyor.En harika çözüm doğal beslenerek beynimizi güçlü tutmaktır.

Tabi bu doğal beslenme nasıl olacak, benim tabirimle doping etkisi yapacak 2 farklı meyvemiz var: incir ve zeytin. Bunların bilimsel olarak kanıtlanmış bazı etkileri mevcuttur. İncir bize tam bir şeker dopingi yapacaktır. Ficus Carica adıyla üzerinde binlerce bilimsel makale yazılmış bir meyve olan incir. İncirin lif ve şeker oranı beynimizin günlük ihtiyacını karşılayacak düzeydedir .Günde 1 tane incir beyninize doping etkisi yapacaktır.

Bakın lifli şeker olan incir bize doğru oranda şekeri verecektir. Hani o şeker deposu olan kola, hazır meyve suları , tatlı zehir olan şekerlemeler var ya bize lifsiz bir şeker sunuyorlar. Şeker doğrudan ve hızlıca kana geçiyor. Yüksek orandaki bu şeker hızla insülin hormonunu tetikliyor ve beynimize giden enerji miktarını azaltıyor. Aşırı şekerli ve lifsiz besinler beynimizi yorar.

Tabi sadece incir değil başka seçeneklerimiz de var lifli gıdalar olarak: Portakal, mandalina, greyfurt, kuru erik,nektarin,muz,böğürtlen,dut,elma ve armut gibi lifli tatlı meyveleri tüketerek lif  şeker dengesini koruyabiliriz. Meyve diyorum , sakın meyve suyu olarak algılanmasın. Meyve suyu da lifsizdir. Doğal da olsa 1 bardağında 5 tane meyvenin şekeri olur ama lifi olmaz. Doğal olarak bütün meyveyi yersek şekeri yavaş ve dengeli alırız. Hızlı şeker yüklemesinden beynimizi korumuş oluruz.

Omega-3/6 dengesini sağlayan meyvemiz ise zeytindir. Zeytinde, balık kadar omega-3 ve omega-6 vardır. Bize gerekli olan omega-3’ü günde 7 tane zeytin yiyerek karşılayabiliriz.Kalp Damar sağlığının yanında beyin sağlığı içinde sağlıklı yağ içeren zeytin tüketmek gerekir.Ayrıca salatalarda da zeytinyağı kullanmak gerekir.Zeytin ve incir şifa deposudur.

Ayrıca benim üniversitede katıldığım bir bilimsel çalışma var fareler üzerinde yaptığımız çalışma halen devam etmektedir. Tıp fakültemizin laboratuvarlarında zeytinyağı ve incirin kanser üzerine etkilerini araştırmaktayız. Başka bir çalışmada da incir bitkisinin kök hücreler üzerine etkisini araştırmayı planlıyoruz. Anlayacağınız bu bitkiler sadece beynimize faydalı değil bizi koruyucu etkileri de mevcut.Sizlerde aşağıdaki yorum kısmından kendi yöntemleriniz veya yazım hakkında görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ediyorum 🙂

 

 

 

7 YORUMLAR

Yorum Yap - Sende Fikrini Beyan Et :)

YORUM:
Adın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.