MUHAMMED MURSİ

0
955
Görüntülenme

Mısır’da Firavunlar zamanından bu yana ilk defa seçimle işbaşına gelen Muhammed Mursi geçtiğimiz ay vefat etti ama vefat sebebi hakkında bu güne kadar doğru dürüst, kapsamlı bir açıklama yapılmadı ve herhalde bu zamandan sonrada yapılmaz…

iktidarda daha bir senesini dolduramadan, ordunun başına bizzat getirdiği kişiler tarafından devrilen meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin
vefat anı ile ilgili kısa bir görüntünün yahut tek bir kare fotoğraf bile yok ya da var ama basına verilmedi.

Gerçi bir günde yüzlerce genci idam eden, seçimle gelmiş cumhurbaşkanlarını apar topar otopsisi bile yapılmadan mezara koyan bir yönetimden olayla ilgili kapsamlı bir açıklama beklemek çok hayalci bir yaklaşım olurdu.

Mısır hükumetinin neden böyle panik halinde tabiri caizse yangından mal kaçırır gibi davranmasın hakkında bir kaç söylenti çıktı. En dikkat çekici söylenti ise şu şekildedir:

Mursi cumhurbaşkanı olduğu bir dönemde, Sina’da görevli 12 kişilik polis birliği bir grup tarafından kaçırılmış. Kaçırılan polislerin kurtarılması için güvenlik birimleri ile toplantı yapan Mursi, Savunma Bakanı ile Genelkurmay Başkanı ve o sırada askeri istihbaratın başında bulunan General Abdülfettah Sisi’den polisin başlatacağı kurtarma harekatına askeri destek vermelerini istemiş.

Savunma bakanı ile genelkurmay başkanı hemen destek sağlayacaklarını söylemişler ama Sisi, İsrail ile yapılan anlaşmalara göre Sina’da her ne sebeple olursa olsun askerlerin de katılacağı bir harekata girişilmesinin İsrail’e savaş ilanı mânâsına geldiğini ileri sürüp “savaş planı” hazırlanmadan askerlerin bu işe katılmalarının mümkün olamayacağını iddia etmiş ve operasyonun başlamasına engel olmuş.

Mursi ise hemen o gün Sisi’nin tahmin etmediği bir girişimde bulunmuş, hükümete sözkonusu plânı hazırlatmış ve derhal imzalayarak Sisi’ye göndermiş. Ama Sina’da operasyona lüzum kalmamış, zira kaçırılan polisler plânın haber alınmasının ardından hemen serbest bırakılmışlar.

Muhammed Mursi, son celsede işte bu hadiseden bahsedip “Bilinmeyen daha çok şey var, hepsini anlatacağım” demiş ve General Abdülfettah Sisi’nin mahkemeye şahit olarak çağrılmasını istemiş ama mahkeme bütün taleplerini reddetmiş.

Daha sonrada bilindiği üzere, Mursi mahkeme salonunda fenalaşmış ve ardından salondaki bütün kameralara ve izleyicilerin cep telefonlarına hemen el konulmuş.

Yani Mısır hükumeti, Mursi ile beraber onun sırlarını da apar topar toprağın altına koymuş oldu.

SEVEMEDİĞİM ŞEYLER

  • Felsefe Kitapları ( Kafam almıyor ki…)
  • Gümbür Gümbür Müzik Dinlemek ( Gençliği ihtiyarca yaşadığımdan…)
  • Güney Kore Filmlerinden ( Karakterleri karıştırdığımdan…)

Yorum Yap - Sende Fikrini Beyan Et :)

YORUM:
Adın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.