Leylekleri Takip Edin

0
759
Görüntülenme

Burj El Luq Luq , Kudüs ziyaretimizin bizi heyecanlandıran ve ümitlendiren kısmıydı. Leylek Kulesi anlamına gelen bu yere bizi Musa Hicazi adında biri götürecekti. Hem Musa Hicazi’yi hem de bu yeri Kudüs’e gelmeden önce duymuştuk ve merak ediyorduk. İTÜ’ de okuyan Musa Hicazi hem Türkçe’ye hem de kültürümüze hakimdi.

Musa bey yol boyunca sorularımıza cevap verirken gördüğü herkese de selam vermeyi ihmal etmiyordu. Ruhunun ne kadar genç olduğunu hissettiriyor, Burj el luq luq’a olan merakımızı da arttırıyordu. Bu dinamizmin Kudüs’de bir izinin olacağının farkındaydık.
Kapıdan girer girmez farklı bir mekana geldiğimizi anlamıştık. Bu dernek ,psikolojik baskı ile sizi alt etmeye çalışan Siyonist zihniyete karşı adeta bir “moral yükleme tesisi “ görevi görüyordu. Burj elluq luq Derneği bu görevini çok farklı kanallar ile yapabiliyordu. Özellikle kadınlar ve çocuklar için eski surların içinde nadide bir çiçekti. Yazılım, programlama ve daha birçok eğitimin verildiği bilgisayar laboratuvarı vardı. Kadın ve çocukların el işi birçok üretimi sergilenen salon da bu laboratuvarın hemen yanındaydı. Her ailede bir şehit veya tutuklu bulunan Filistin’de kadınların yükünü azaltan bu dernek, tarım için de küçük bir alanı annelerimize ayırmıştı.

Gelelim çocuklara . Ciddi bir zülüm ve baskının olduğu Kudüste çocuklar da zorluklar yaşıyor elbet. Bizzat kendi gözlerimle gördün ki çocukların toplarına el konuluyordu. Nitekim Mescidi Aksa’da çocuklar ile top oynarken bize de izin vermeyen bu zihniyet yarım yamalak İngilizce’si ve hiç olmayan insanlığı ile “ Türki Türki, No Futbol ! “ diyerek eğlenmemize mani olmuştu. Burj el luq luq ise hem basketbol hem futbol hem de taekwondo eğitimleri vererek bu psikolojik savaşta cepheyi sağlamlaştırmış. Dil eğitimi de veren bu dernek bir çok alanda çocuklara eğitim imkanı sağlamış. Filistinli evlatlarımızı uyuşturucu bağımlısı yapmaya çalışan İsrail zindanlarına karşı varın bu derneğin faydasını siz düşünün.Düğün, taziye vb. organizasyonlar için hem kapalı hem de açık alanlar oluşturulmuş. Kapalı alanda ise çocuklara aralıksız taekwando dersi verilirken herhangi bir düğün için sandalyeler hazır bekletiliyor.

 

İsrail’in ise bu derneğe karşı tavrı net. Terör devleti her sene baskınlar yaparak tüm el -işlerini , tabloları ,çekilen güzelim fotoğrafları tahrip ediyor. Çöp kamyonları, çöplerini buraya döküyor ve sözlü tacizler de aralıksız devam ediyor. Lakin Musa Hicazi’nin tavrı daha net , yıkılan her yeri onaracaklarını, eğitmenleri tutuklansa da bu işe devam edeceklerini söylüyor. Selahaddin Eyyubi’nin karargâhı, leyleklerin uğrak noktası olan bu önemli bölge ise sizlerin ziyaret ve yardımlarını bekliyor. Benim ilk defa gördüğüm bu derneğe Türkiye’den birçok vakıf yardım etmiş , hatta bir ilkokul bir odanın yapımını sağlamış bile. Daha ne diyelim , leylekleri takip edin ve buraya gelin.

Bir yaz vakti yaptığımız Kudüs ziyaretimizin en güzel anılarından biri….

Yorum Yap - Sende Fikrini Beyan Et :)

YORUM:
Adın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.