Kripto Para Nedir?

0
709
Görüntülenme

Kripto para, günlük hayatta kullandığımız Türk Lirası, dolar ve euro gibi bir para birimidir. Kripto paraların en büyük farkı dijital para birimleri olmaları ve de hiçbir ülke veya yönetime bağlı olmamalarıdır. İlk kripto para Satoshi Nakamato tarafından icat edilen Bitcoin’dir. Bitcoin’den sonra Namecoin, Litecoin, Etherium gibi farklı kripto para sistemleri ortaya çıkmıştır. Bu paralar genellikle altcoin olarak adlandırılır.

Kripto paralar, diğer sanal sistemlerin aksine merkezîleştirilmiş değildir. Yani gerekli bilgiler tek bir sunucuda toplanmaz. Onun yerine bilgiler tüm kullanıcılarda depolanır. Bu sistemin güvenliğini yüksek ölçüde artırır. Bilgilerin tek bir sunucuda depolandığı sistemlerde sunucuya yapılan bir siber saldırı sistemin güvenliği için bir tehlike oluşturabilecekken kripto para sistemlerinde bu tehlike söz konusu değildir. Kullanıcılarda depo edilen bilgiler kriptografi algoritmaları ile şifrelenilerek depo edilir. Bu da sistemin güvenliğini artıran faktörlerdendir.

Son zamanlarda karşımıza sıklıkla çıkan terimlerden birisi de kripto madencilik. Fazla emek verilmeden bir kazanç kapısı oluşturabildiğinden dolayı insanların ilgisini çekiyor zannımca. Peki nedir bu kripto madencilik? Kripto para sistemlerinde kişiler aralarında para aktarımı yapabilmeleri için A kişisinin B kişisine X miktar para verdiği bilgisinin tüm kullanıcılara gönderilmesi gerekiyor. Fakat bu bilginin bir onaylanma ve dağıtım sürecinden geçmesi gerekiyor. Burada karşımıza kripto madencileri çıkıyor. Kripto madenciler aktarım bilgisinin doğruluğunu kontrol edip onaylıyorlar ve diğer kullanıcılara yayıyorlar. Fakat bunu yapmak için belli bir işlem gücü harcamaları gerekiyor. Bunun karşılığında da sistem madencileri kripto para ile ödüllendiriyor.

Kısaca kripto paralar günümüzde yaygınlaşan dijital para sistemleridir. Bence kripto paralar önümüzdeki yıllarda daha da gelişecek ve önemleri artacak. Devletlerin kendi kripto para sistemleri olacak ve kağıt paralar mazi olacak. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı aşağıdaki yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap - Sende Fikrini Beyan Et :)

YORUM:
Adın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.