İŞ YERİNDE MOBBİNG

2
1243
Görüntülenme

Diğer adıyla iş yerinde psikolojik taciz olarak anılan şeyi ilk kez Amerikalı Psikiyatrist Corrol M. Brodsky “Taciz Edilen İşçi” kitabında bahsetmiş olup ülkemizde ise 2011 yılında Türk Borçlar Kanununda bahsedilerek mevzuatımıza girmiştir.

Türk dil kurumunda “Bezdiri” olarak anılan mobbing uzmanlar tarafından; birine eziyet etmek,yıpratmak ve engel olmak amacıyla tekrarlı ve sürekli olarak yapılan ve sonucunda kişinin kızması,tahrik olması,korkması ya da sinmesi ve yılması ile sonuçlanan davranışlar olarak tanımlanmıştır.

İş yerinde psikolojik tacizde bulunan kişilerin genel özellikleri paronoid, obsesif, narsist ve anti sosyal kişiler olmalarıdır.Bu özelliklere sahip failler hedef aldıkları kişileri duygusal açıdan yıpratarak onları zayıflatır ve en sonunda da yıldırarak iş yerinden ayrılmalarını sağlarlar.

Mobbing genellikle bir çatışma ile başladıktan sonra daha zayıf olan bireyin baskılanması ile devam eder ve en sonunda baskılanan birey yılarak çalışma hayatına son verir. Böylelikle mobbing sürecide tamamlanmış olur.

Şunu da unutmadan geçmeyeyim isimlerinin biraz benzemesinden dolayı İş yerinde psikolojik taciz ile iş yerinde ki cinsel taciz farklı şeyler olup ikisi arasındaki en büyük fark ise failin amacı yani saikidir. İş yerinde psikolojik tacizde failin amacı iş ilişkisinde bulunduğu mağdurdan kurtulmak veya ona zarar vermek iken, cinsel tacizde cinsel nitelikte bir amaç hedeflenir.İkinci fark ise cinsel taciz fiilinin oluşması için failin anlık bir hareketi yeterken psikolojik tacizde failin sürekli ve devamlı bir hareket silsilesi olması gerekir.

İş yerinde psikolojik tacizlerde ki en büyük yanlış anlaşılmalardan bir taneside sadece üsttün astta yapacağı yani dikey yönde olduğu kanısıdır.Fakat mobbig dediğimiz şey yatay şekilde de görünmekte olup aynı konumdaki iki işçi arasında da görülmektedir.

İŞ YERİNDE PSİKOLOJİK TACİZ OLARAK NİTELENDİRİLEBİLECEK DAVRANIŞLARA BİRKAÇ ÖRNEK

 • İş yerinde sürekli sözünüz kesilirse,
 • Yüzünüze bağırılır ve yüksek sesle azarlanırsanız,
 • Yaptığınız iş sürekli eleştirilirse,
 • Sözlü veya tehditler alıyorsanız,
 • Sanki orada değilmişsiniz gibi davranılırsa maalesef sizde iş yerinde psikolojik tacize diğer adı mobbige maruz kalıyorsunuz demektir.Size tavsiyem iş sözleşmenizi bu sebepten dolayı haklı olarak feshetmeniz feshettikten sonra fail hakkında hukuk ve ceza davası açarak hakkınızı meşru yollarla aramanızdır.

Bu konuyla ilgili olarak daha fazla bilgi için İŞ YERİNDE PSİKOLOJİK TACİZ MOBBİNG Adlı kitabı okuyabilirsiniz.

CANIM İSTİYOR Kİ…

 • Daha az uyuyayım daha çok film izleyeyim.
 • Daha az arkadaşım, daha çok dostum olsun.
 • Daha az şeyi kafama takayım daha fazla vurdum duymaz olayım.
 • Daha az insan, daha çok yer göreyim.
 • Daha az poğaça daha çok mantarlı omlet yemek istiyor.

2 YORUMLAR

  • Bizim Ceza Kanunlarımızda Mobbing diye ayrıca düzenlenmiş bir suç tipimiz yok ama mobbingin yapılış şekline göre Türk Ceza Kanununda yer alan Kasten Yaralama Suçu (TCK.M.86), Eziyet Suçu (TCK.M.96),İş ve Çalışma Hürriyetinin İhlali Suçu (TCK.M.117),Ayrımcılık Suçu (TCK.M.122) gibi suç tiplerine sokarak savcılığa şikayetçi olabilirsiniz.

Yorum Yap - Sende Fikrini Beyan Et :)

YORUM:
Adın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.