İnşaat Mühendisinin Uzmanlık Alanları

0
657
Görüntülenme

 

Hiç şüphesiz çevremizde bir çok yapılan bina köprü yol vb. inşaatları görmüşüzdür. Hatta inşaat denince aklımıza gelen ilk şeyler yapım aşamasında olan yüksek binalar, konutlar gökdelenler, iş yerleridir. Fakat bundan çok daha fazlası inşaat mühendislerinin alanına girmektedir. Belki asırlar öncesinde teknoloji gelişmediği için bu kadar yoğun ihtiyaç olmasa da günümüzde inşaat mühendisliği hayatımızı kolaylaştıran mesleklerden bir tanesi olmuştur. Bunları kısa ve öz olacak şekilde şöyle sıralayabiliriz:

  1. Yol İnşaası

Kara yolu ve tren yolunun projelendirilmesi ve yapım aşamasındaki şantiye işlerinin takibi inşaat mühendisleri tarafından yapılmaktadır. Basit gibi görünse de, yolun eğimi, coğrafik koşulları, hava koşulları, jeolojik koşulları, trafik yoğunluğu, trafik yükü de dahil olmak üzere bir çok unsur tamamen inşaat mühendislerince göz önünde bulundurularak hesaplamalar yapılmaktadır.

2. Sanat Yapıları

İnşaat mühendisliğinde köprü, tünel, menfez, viyadük gibi yapılar sanat yapıları olarak geçmektedir. Bu yapıların yapımı maliyetli ve zor olsa da ulaşımda zamanımızı fazlasıyla kısaltan, normal bir yol ile direk geçilemeyecek yerleri kısaltarak geçmeye olanak sağlayan yapılardır.

3. Yağmur Suyu ve Kanalizasyon Projesi ve İnşaası

Evimizde, iş yerimizde her amaçla çeşmelerden kullandığımız suların, yağmur sularının uzaklaştırılmasının proje ve inşaası inşaat mühendislerine aittir. Bölgedeki nüfusun yaklaşık su giderinin hacmini, kanala gelen yağmur suyunun hacmini, hangi saaatlerde yoğun olacağını, kanalın eğimini, boru çapını, akış hızını vb. birçok hesapların projelendirilmesi ve yapımı inşaat mühendislerince yapılmaktadır.

4. Su Temini

Yaşadığımız bölgede musluğu açtığımızda hepimizin suyu her vakit akmaktadır. Fakat kullandığımız bu temiz sular, barajlardan göllerden ve diğer su kaynaklarından temin edilmektedir. Kullandığımız temiz suların, göllerden barajlardan ve diğer su kaynaklarından su idare merkezlerine getirilmesi ve su idare merkezlerinden de bulunduğumuz semtlere dağıtılma işlemi, suyun debisi pompalanma gücü dahil tüm işlemlerin hesabı ve yapımı inşaat mühendislerinin alanını kapsamaktadır.

5. Barajlar

Barajlar, göller gibi doğal bir yapı olmayıp yağışın bol olduğu ve suyun toplanmasının kolay olduğu arazinin baraj yapımına elverişli olan yerlerde yapılan sanat yapılarıdır.

6. Betonarme Binalar

Mevcut çevremizdeki betondan yapılan birçok binaları kapsamaktadır.

7. Çelik Yapılar

Çelik yapılar ülkemizde çok gelişmiş bir şekilde kullanılmasa da dünya da çelik yapılara ağırlık verilmeye başlanmıştır. betonarme binalara göre avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Türkiye’de ise ağırlıklı olarak sanayi yapılarında kullanılmaktadır.

İnşaat mühendisliği gündelik hayatımızda ticari ve yaşam faaliyetlerimizi sürdürebilmemiz için kolaylıklar sunan olmazsa olmaz mesleklerden biri haline gelmiştir. Her bir başlık detaylandırıldığında sayfalarca bir yazıyı ve alt başlıkları oluşturacaktır.

İlerleyen yazımızda her bir başlığa ait kısa ama detaylı bilgiler vereceğiz.

Sağlıcakla ve bizi takipte kalın…

 

Yorum Yap - Sende Fikrini Beyan Et :)

YORUM:
Adın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.