Hukukçu Olmak Mı Zor İnsan Olmak Mı ?

6
1059
Görüntülenme

   Merhaba sevgili okur, bu benim ilk blog deneyimim olduğu için epey heyecanlıyım umarım sizlere hislerimi bir nebze de olsa aktarabilirim.

   Dört sene hukuk fakültesinde bir sene de stajda en çok duyduğum lafların başında;

  • Sen hukukçusun bilirsin,
  • Sen biliyorsundur da ben yine de anlatayım,
  • Senin çok konuşman lazım,
  • Senin çok dinlemen lazım,
  • Senin çok yalan söylemen lazım,
  • Senin çok güvenilir olman lazım…..  Şimdilik aklıma gelenler bunlar,

Yahu hukukçu dediğimiz adam da bir insandır neticesinde. İnsandan beklenemeyecek şeyler neden hukuk fakültesinden mezun olanlardan beklenir ki? Bence gelin yeryüzündeki tüm insanlar hangi dine,dile,ırka,mesleğe sahip olursa olsun hukuk fakültesinden mezun olanlara bir insandan beklenecek davranışlar beklesinler. Mesela hukukçular az konuşsun çok dinlesin … Hem böyle yaparsak yeni mezun olmuş kardeşlerimiz toplum içine çıktıkları zaman daha rahat edip daha fazla dürüst hizmet üretebilecektir.

Sevgili okur her insanın doğal olarak her hukukçunun bir yol haritası olmalı bu blogun da yol haritası: her hafta bir felsefi düşünceyi sadece hukuk boyutuyla ele almak ve güncel hukuki meseleleri, bilgileri paylaşmak olacaktır.

  SAĞ-SOLUN ORTAYA ÇIKIŞI,

Kendini, ‘Ben sağcıyım’ veya ‘solcuyum’ diye nitelendirilen arkadaşların dikkatine;

Fransız Devrimi öncesi, Fransa Kralı 16. Louis,Fransız parlamentosundakine tüm kararlarını veto yani geri gönderme yetkisi varmış,Fransa Kralı’nın bu yetkisinden rahatsız olmayan soylular ve ruhban sınıfı, Fransız meclisinde oturum  meclis başkanı Mounier’in ‘sağ’ tarafına oturuyorlar. Kralın böyle bir ayrıcalığı olmaması gerektiğini, herkesin eşit olduğunu savunan, halk destekçisi olan temsilciler ise ‘sol’ tarafa oturuyorlarmış.Çok duyduğumuz sağ solun ortaya çıkışı böyleymiş meğer.

Haftanın Şarkısı ⇒ Doğukan Manço Feat Emre Altuğ, Söyle Zalim Sultan.

Haftanın Kitabı⇒ Gerilim sevenlere Jean-Christophe Grange, Leyleklerin Uçuşu

Güzel bir hafta geçirmeniz dileğiyle…

 

 

6 YORUMLAR

Yorum Yap - Sende Fikrini Beyan Et :)

YORUM:
Adın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.