ECZACILARIN HUKUKİ SORUMLULUKLARI

0
287
Görüntülenme

Tüm sağlık görevlilerinin ortak amacı insanın, hastanın sağlık halinin sürdürülebilir kılmak olduğu için eczacılarda hastanın iyiliğini sağlamak için doğru ilacın, doğru miktarda, doğru hastaya, doğru yöntemle muhatabına vermesi gerekmektedir.

Eczacı ile hasta arasındaki hukuki ilişkiyi daha rahat anlayabilmemiz için, reçeteli ilaç satışı, reçetesiz ilaç satışı ve son olarak eczacının eczanede ilaç hazırlaması olasılıklarını ayrı ayrı incelememiz gerekmektedir.

Reçeteli ilaç satışında eczacı ile hasta arasında satış sözleşmesi yapılmaktadır. Bu durumda eczacı sözleşmeye aykırı davranmaktan dolayı sorumlu olabileceği gibi haksız fiil sorumluluğu da gündeme gelebilir.

İlacın bizzat eczacı tarafından hazırlanması durumu ise eczacı ile hasta arasında bir eser sözleşmesi meydana getirmekte olup eczacının sorumluluğuna eser sözleşmesine aykırı davranmaktan dolayı gidilebilir.

Son olarak reçetesiz ilaçlarda durum biraz farklılaşıyor.Eğer ilacın adının bizzat hasta söyleyerek eczacıdan istemişse bu durumda eczacıya hasta arasında satım sözleşmesi kurulmuş oluyor. Ama hasta ilacın adını belirtmeyip eczacıdan ilaç önermesini talep ettiyse bu durumda vekalet ve satım sözleşmesinin unsurlarını içeren kanunumuzda ismi yer almayan bir sözleşme kurulmuş oluyor.

1-Eczacının İlaç Hazırlaması Durumunda Sorumluluğu

Bu durumda eczacının birçok bakımdan dikkatli olması gerekmektedir.Her şeyden önce hazırlanan ilaç doktorun tavsiyesine uygun olmalı, ilaç mutlaka eczanede hazırlanmalı ve ambalajın üstüne gerekli bilgiler eksiksiz bir şekilde yazılmalıdır.Bu kuralların ihlali veya bozuk, yanlış ilaç üretilmesi durumunda eczacının hukuki sorumluluğu doğmaktadır.Bu gibi durumlarda sağlığı bozulan kişiler eczacılarına tazminat davası açabilirler.

2-Eczacının Hazır İlaç Vermesin Durumunda Sorumluluğu

Eczacı hekimin belirttiği ilaçları eksiksiz bir şekilde vermesi gerekmektedir. Eczacı yazılan ilaçtan başkasını ancak hekimin iznini alarak vermesi gerekir.


Bu durumlarda üretici tarafından hatalı üretilen bir ilacı satması durumunda kural olarak eczacının bir sorumluluğu doğmamaktadır.

Eczacının doktorun yazdığı ilaçlar yerine hata yaparak başka ilaçlar vermesi durumunda eczacı reçeteye aykırı ilaç verdiğinden dolayı ortaya çıkan zarardan sorumlu tutulacaktır.

Eczacıların yukarıda bahsedilenlerin dışında bilgilendirme,danışma ve muhafaza gibi sorumlulukları da bulunmaktadır.Blok uzun olmaması için bunları kısaca bahsedip blogu sonlandıracağım.

Hasta ve yakınlarına ilacın yan etkileri ilacın alınmadığı zaman ortaya çıkacağı sorunları hakkında eczacının bilgilendirme yükümlülüğü bulunmaktadır.Bu yükümlülük reçeteli ve reçetesiz ilaçlar arasında farklılık göstermektedir.

Danışma sorumluluğu ise; reçeteye tabi olmayan ilaçlarda söz konusu olup eczacı hastanın gereksinimlerinize uygun,güvenli ve akılcı bir şekilde danışmanlık hizmeti sunmalıdır.

Ambalajları açılmış tıbbı ecza ve kimyevi maddelerin saf olmamalarından ve iyi muhafaza edilmemelerinden eczacılar sorumludur.Eczacının bu yükümlülüğüne aykırı davranması durumunda ilaç ve diğer maddelerin yapısında bozukluk meydana gelmişse ve bu bozukluk sağlığı bozucu nitelikte olup ürün kullanıldığında yarardan ziyade zehir etkisi gösterirse ürünü satın alan hasta eczacıdan tazminat talebinde bulunabilir.

BU UZUN GÜNLERDE İZLENECEK BELGESEL VE KİTAP ÖNERİM İSE:


Mehmet Ali Birand’ın hazırladığı Demir Kırat belgeseli bu günlerde izlenecek muazzam bir belgesel.

Ahmet Ümit’in Elveda Güzel Vatanım kitabı biraz uzun olsa da kendisini okutuyor.

Yorum Yap - Sende Fikrini Beyan Et :)

YORUM:
Adın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.