Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın New York Times makalesi

0
674
Görüntülenme

Cumhurbaşkanımız Amerikanın en ünlü gazetesi olan New York Times Gazetesinde “Türkiye, ABD ile Krizi Nasıl Görüyor?” başlıklı bir makale yayınladı makalenin bazı bölümleri şu şekilde:

“Türkiye, yıllar boyunca ne zaman gerekli olsa ABD’nin yardımına koştu. 1962’de Kennedy yönetimi, Sovyetlerin Küba’daki füzelerini, İtalya ve Türkiye’den Jüpiter füzelerini çekerek (karşılıklı) kaldırılmasını sağladı.11 Eylül terör saldırılarının ardından Washington bu kötülüğü yapanlara karşılık vermek için dostlarını ve müttefiklerini beklediğinde, askeri birliklerimizi buradaki NATO misyonunu başarıya kavuşturmak için Afganistan’a gönderdik.”diyerek Türkiye 60 yıldır Amerikanın stratejik ortağı olduğunu, iki ülkenin soğuk savaş döneminde ve sonrasında ortaya çıkan zorluklarda birlikte olduklarını  işaret ederek son yıllarda iki ülkenin ortaklığının ABD tarafından yapılan anlaşmazlıklarla sınandığını kaydeden cumhurbaşkanımız, “Ne yazık ki bu tehlikeli trendi tersine çevirme çabalarımız boşa çıktı. ABD, Türkiye’nin egemenliğine saygı duymaya başlayıp, milletimizin karşı karşıya olduğu tehlikeleri anladığını ispatlayamazsa ortaklığımız riske girebilir.” değerlendirmesine yer verdi.

Cumhurbaşkanımız FETÖ yapılan destek ve PYD/YPG’ye yapılan silah yardımını hatırlattı;

“FETÖ’cüler hükümetime karşı kanlı bir darbe yapmaya çalıştı. O gece milyonlarca vatandaş, şüphesiz ki ABD’lilerin Pearl Harbour ve 11 Eylül saldırılarından sonra deneyimlediği vatana bağlılık hissiyatıyla sokaklara döküldü. Uzun zamandır benim seçim kampanyalarımı yöneten sevgili arkadaşım Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok’un da aralarında olduğu 251 masum insan ülkemizin özgürlüğü için en ağır bedeli ödedi. Ailemin ve benim ardımdan gelen ölüm mangası başarılı olsaydı ben de onlardan biri olacaktım. Türk halkı, ABD’den bu saldırıyı kesin bir dille kınamasını ve Türkiye’nin seçilmiş hükümetiyle dayanışmasını dile getirmesini istedi. ABD bunu yapmadı. ABD’nin olaya tepkisi tatmin edicilikten uzaktı. Türk demokrasisinin yanında olmak yerine ABD yetkilileri ihtiyatlı bir şekilde ‘Türkiye’de istikrar, barış ve devamlılık’ çağrısında bulundu. Bu da yetmezmiş gibi Türkiye’nin iki taraflı bir anlaşma ile Fetullah Gülen’in iadesi için yaptığı talepte hiçbir ilerleme kaydedilmedi.”

“Türk makamlarının tahminlerine göre, Washington son yıllarda PYD/YPG’ye silah vermek için 5 bin kamyon ve 2 bin kargo uçağı kullandı. Hükümetim, ABD’li yetkililerin PKK’nın Suriye’deki müttefiklerine eğitim ve teçhizat verme kararlarından duyduğumuz endişeyi tekrar tekrar paylaştı. Ne yazık ki sözlerimize kulak tıkandı ve ABD silahları en nihayetinde sivil halkımızı ve Suriye, Irak ve Türkiye’deki güvenlik güçlerimizi hedef almak için kullanıldı”.

Cumhurbaşkanımızı makalesinin sonunu ise :”Kötülüğün dünyanın her yerinde pusuya yattığı bir dönemde, uzun zamandır müttefikimiz olan ABD’nin Türkiye’ye karşı attığı tek taraflı adımlar sadece ABD’nin çıkarlarına ve güvenliğine zarar verir. Çok geç olmadan, Washington ilişkilerimizin asimetrik olabileceği yanlış düşüncesini bir kenara bırakmalı ve Türkiye’nin alternatiflere sahip olduğunu kabul etmelidir. Bu tek taraflılık ve saygısızlık trendini tersine çeviremezlerse yeni dost ve müttefikler aramaya başlayacağız.”diyerek bitirdi.

Makaleyi çok beğendim neden mi?

  •  Meydan okumuyor ama alttan da almıyor,bir nevi diklenmeden nasıl dik durulur onu gösteriyor,
  •  Siyaseti,hukuku devirip atmak yerine muhatabı rasyonel tutum almaya çağıran bir makale
  • Makale olgun,vakarlı ve hamasetten uzak bir tavırla hazırlanmış.Çok iyi hazırlanmış…

BİR AYRINTIYA DİKKAT

 Bizim ülkemizin Cumhurbaşkanı, onların ülkesinin bir gazetesinde makale yazıp Türkiye’nin haklılığını savunabiliyor ve ABD’de hiç kimsenin aklına bu makaleyi yayınladığı için “Vatan haini New York Times!” demek gelmiyor. İşin bu kısmına çok dikkat etmeliyiz.

TERCİH EDERİM

  • Zekice kurgulanmış  polisiye romanlarını,göz yaşartan duygusal romanlara…
  • Pencere yanını,koridor yanına…
  • Ormanda yürümeyi,denizde yüzmeye…
  • Mesaj atmasını,telefon görüşmesine…

TERCİH EDERİM.

Önceki YazıVakt-i Sükût
Sonraki YazıKripto Para Nedir?
Paylaş

Yorum Yap - Sende Fikrini Beyan Et :)

YORUM:
Adın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.