Arduino Dersleri 1: LED Yakıp Söndürme

2
812
Görüntülenme

Merhaba arkadaşlar, bu yazı serimizde temel Arduino uygulamaları öğreneceğiz. İlk uygulamamız, yazılımcılığın “Hello World” uygulamasına karşılık gelen led yakıp söndürme uygulaması olacak. İlk olarak LED kavramını anlayalım.

LED  Nedir?

LED (Light Emitting Diode) bir diyot çeşididir. Diyotlar akımın tek yönlü akmasını sağlayan devre elemanlarıdır. LED ise ışık yayan diyot anlamına gelir. LED’lerin anot ve katot olmak üzere iki bacağı vardır. LED üzerinden geçen akım  anottan katota doğru akmak zorundadır. Yani LED’i yakabilmek için anot ucu ile katot ucu arasında pozitif gerilim farkı oluşturmamız gerekiyor. LED’imizin anot ve katot uçlarını belirlemek için bacakların boylarına bakabiliriz. Bu iki bacaktan uzun olan anot, kısa olan ise katot uçtur.

Şimdi uygulamamıza geçebiliriz. Öncelikle Arduino IDE’sine ihtiyacımız var. Aşağıdaki linkten kendinize uygun olan güncel IDE yi indirebilirsiniz.

https://www.arduino.cc/en/Main/Software

IDE’mizi açtıktan sonra aşağıdaki kodu sketchimize yazalım.

void setup() {
pinMode(13, OUTPUT); //13. pini çıkış pini olarak tanımla
}

void loop() {
digitalWrite(13, HIGH);  // LED'i yak
delay(1000);       // 1000 ms bekle 
digitalWrite(13, LOW);  // LED'i söndür 
delay(1000);       // 1000 ms bekle 
}

Kodumuzda ilk önce void setup() fonksiyonumuz çalışacak. Setup (kurulum) fonksiyonumuzda hangi pini ne amaçla kullanacağımızı belirleyeceğiz. Setup fonksiyonundan sonra void loop() fonksiyonumuz çalışacak. Adından da anlaşılacağı üzere loop fonksiyonumuz sonsuz bir döngü halinde çalışacak. Tekrarlanmasını istediğimiz komutlarımızı loop fonksiyonu içine yazacağız. Şimdi kodumuzu satır satır inceleyebiliriz.

pinMode(13, OUTPUT); //13. pini çıkış pini olarak tanımla

pinMode fonksiyonu hangi pini output yani çıkış hangi pini input yani giriş pini olarak tanımlayacağımızı sağlıyor. Biz LED’imizi yakmak için Arduino’muzdan LED’imize bir sinyal göndereceğiz. Bu yüzden LED’imizi bağlayacağımız pini çıkış pini olarak tanımlıyoruz. Ben LED’imi 13. pine bağladığım için 13. pini çıkış pini olarak tanımladım. İsterseniz başka bir pini çıkış pini olarak tanımlayıp o pine LED’inizi bağlayabilirsiniz.

digitalWrite(13, HIGH); // LED'i yak

digitalWrite fonksiyonu istediğimiz pine HIGH (yüksek) veya LOW (düşük) gerilim vermemizi sağlar. 13. pine HIGH sinyali verdiğimiz zaman LED’imiz yanacak, LOW sinyali verdiğimiz zaman ise sönecek.

delay(1000); // 1000 ms bekle

delay(gecikme) fonksiyonu kodun çalışmasını istenilen süre boyunca durdurur. Burada fonksiyona göndereceğimiz sayı milisaniye biçimindendir. Yani LED’imizi yaktıktan sonra kodumuzu 1000 ms geciktirdiğimizde LED’imiz 1 saniye boyunca açık kalacak. Sonra LED’i söndür komutu ile LED’imiz sönecek ve tekrar 1 saniyelik gecikmemiz ile LED’imiz 1 saniye kapalı kalacak. Loop fonksiyonumuzun sonuna geldiğimizde kodumuz loop fonksiyonunun başına dönecek ve tekrar 1 saniyeliğine LED’imiz yanacak.

Kodu Yükleme ve Devre Kurulumu

Kodumuzu Arduino’muza yüklemek için öncelikle USB bağlantısı ile Arduinomuzu bilgisayarımıza bağlamamız gerekiyor.   

 

 

 

 

 

 

 

Kodumuzu öncelikle Verify düğmesine tıklayarak derlememiz gerekiyor. Derlemede bir hata ile karşılaşırsanız kodunuzu kontrol edin. Derleme hataları genellikle yazım hatalarından dolayı ortaya çıkar. Derlememizi yaptıktan sonra Upload düğmesine basarak kodumuzu Arduino’muza yükleyebiliriz.

LED’imizi resimdeki gibi Arduino’muza bağlayalım. LED’imizin katot bacağı ile GND pini arasında seri olarak 220 Ω luk bir direnç ekleyelim. Bu direnç LED üzerinden uzun süre boyunca fazla akım geçmesini engelleyerek LED’imizi korur. Tüm adımları doğru bir şekilde uyguladıysanız LED’iniz 1 saniye boyunca yanıp 1 saniye boyunca sönecektir. Bu uygulamamız burada bitmiştir. Yapamadığınız, anlamadığınız yerleri yorumlar kısmından sorabilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

 

 

 

2 YORUMLAR

Yorum Yap - Sende Fikrini Beyan Et :)

YORUM:
Adın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.