Ah Şu Mülakatların Gözü Kör Olsun….

0
618
Görüntülenme

Kabul edelim ki ülke olarak bu mülakatlar konusunda ciddi  sorunlar yaşıyoruz. Aslında mülakat demek, bir bakıma kendi adamını kayırma demek olmuş.

Açık açık söyleyelim

Bu iş bugüne dek böyle geldi ama bundan sonra böyle gitmez.Çünkü haksızlığa uğradığını söyleyenlere her gün binlercesi ekleniyor.

Şöyle düşünün.

Bir meslek dalına atılabilmek için sınavlara giriyor ve üstün başarı sağlıyor, 80-95 arası puan alıyorsunuz. EEE bitti mi bitmedi…

Birileri, “Tamam sen orada büyük başarı sağladın ama bu yeterli değil. Gel bakalım sana birkaç soru soracağız. O soruları bildiğin takdirde görev atamasına hak kazanacaksın. Yoksa atama hakkı kazanamazsın” diyor.

Gidip oturuyorsun bir komisyonun karşısına…

Sana akıllara ziyan sorular soruluyor. Yani öyle böyle değil. Duyduğunuzda, “Bu soruların mülakatta sorulması ne alaka?” diyebilirsiniz. Aslına bakarsanız konuyla alakası olmayan sorulara da doğru cevap verseniz bile,  komisyonda olanların gözüne giremiyorsunuz.Ne tirajı komik değil mi?

Uzun lafın kısası…

Girdiğiniz sınavda 95 alıp almamanız hiç önemli değil. Mülakat sonrası size gelen sonuçlara bakıyorsunuz? Sizden çok, çok düşük puanda olan isimler kabul edilmiş, siz kabul edilmemişsiniz!

 Yani kurulan komisyonlardaki üç-beş kişi bir bakıma sizin hayatınızın rotasını değiştiriyor, adeta kaderinizle ve geleceğinizle oynuyor. 

Peki bu iş nasıl çözülecek? Bence…

Devletin, artık torpil kapısına dönüşen bu mülakat komisyonlarını ortadan kaldırması, sorunu kökten çözecektir. Ama bunun için de ciddi bir kamuoyu gerekiyor.

UZAK DURULASI TİPLER

  • Hiç karmaşık olmadıkları halde kendisini çok karmaşık sanan tipler…
  • “Seni çok iyi anlıyorum” deyip de zerre kadar anlamayın tipler….
  • Ömründe hiç Sezen Aksu şarkısı dinlememiş olan tipler…

 

 

Yorum Yap - Sende Fikrini Beyan Et :)

YORUM:
Adın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.